Menu

Odešel Zdenek Plachý, skladatel, kamarád, progresivní myslitel

23.4.2018

Smutná zpráva o úmrtí Zdenka Plachého 17.4.2018 nás zastihla ve chvíli kdy se připravujeme na vystoupení v Praze a Brně s Očistcem. Názor Zdenka by byl pro mě ve velkém očekávání. Jeho pohled na vážnou hudbu a hudebníky našeho typu se vyznačoval velkým nadhledem, neokázalostí. Nerozděloval, naopak spojoval.

Naposled jsme se osobně potkali při koncertě na Skleněné louce před rokem (jinak často na FB). Proběhl i rozhovor na pódiu o situaci 80. let v Brně. Překvapením pro nás bylo, když se Zdenek zeptal zda zahrajeme skladbu Běžím. To mně popadla brada, očekával bych že Fanfáry proti strachu budou Zdenkovi blízké, ale Běžím je … Touto otázkou ukázal svoji otevřenou mysl a nadhled. Skladba Běžím zůstane věnována Zdenkovi navždy.

Speciální místo v naší komunikaci má skladba C´est La Vie od ELP. Poslal jsem mu ji jako blahopřání k narozeninám přes FB. Po nějakém čase si ji připomněl na svém FB, tak jsem mu nabídl že ji zahrajeme na dalším koncertě na Skleněné louce. Jeho reakce (8.12.2017) na FB byla něco jako krutý vtip: Zahrajete mi to na pohřbu, ano? … a bohužel ani ne za půl roku došlo na nejhorší, a tak nečekané, že na zahrání této skladby nedošlo. To je dluh který ještě musíme splatit.

Video se vzpomínkou na Zdenka Plachého v Brně 03.10.2020

Zdenek Plachý - parte