Sbor hudby
1983
Vznik a zánik
2015
Obnovení činnosti
30
Vlastních skladeb
79
Vystoupení
Sbor hudby vznikl v roce 1983, kapela měla vlastní repertoár v duchu under-alter-new wave, hrála ve složení: housle – Vašek „Váša“ Košťál, saxofon-Pavel „Míla“ Kováč, basa-René Zelenka, bicí-Petr „Karkula“ Randula. Vystupovala na Valných hromadách (koncerty brněnského alternativního hnutí) v Brně a Praze (tam pod názvem Hudební společnost, jak správně píše Mikoláš v Alternativa I), soukromých „utajených“ akcích ve Val Mezu a Havířově … Existovala necelý rok. René Zelenka na počátku přišel s názvem Sbor podzemní a punkové hudby, což vystihovalo tehdejší realitu, ale zkrácený název se ukázal nakonec jako prozíravý, protože nyní jsme spíše Sbor alternativní a vážné hudby. No a co bude za pár let není jasné, že …
V roce 2015 dva původní členové obnovili činnost. V roce 2015 se Karkula vrátil po 25 letech k hudbě, a oslovil Václava s pokusem o obnovení kapely. Původním záměrem bylo zahrát jen na oslavě narozenin Reného Zelenky (basisty). Avšak následně Sbor hudby začal vytvářet další vlastní skladby, vznikala hudba mimo „trend“ styly, vlastní skladby pro radost a potěchu. Následovalo několik koncertů v Novém Jičíně, Val Mezu, Brně a Praze. V létě 2016 jsme se vrátili k tradici letních under festiválků ve Val Mezu z 80. let, akcí Zahradní slavnosti se Sborem hudby. V letech 2019–2024 se připojil hudební souputník z 80. let Jirka „Bobeš“ Prokš s basovou kytarou. V letech 2023–2024 hostoval ve Sboru hudby František Petrovický, který hrál na trubku.. Nyní prezentujeme několik pořadů z našich vlastních skladeb a projektů. Pohybujeme na pěti planetách: Planeta alt-under, Snová planeta, Poetická planeta, Artificiální planeta, Planeta neznámých světů. Společným jmenovatelem skladeb je aplikování minimalistických a improvizačních postupů.
Hudebníci současní i dřívější působí/působili v řadě alter-under-punk kapel a hudebních směrů … Třírychlostní Pepíček, Extempore, E, Dunaj, MCH band a trio, Ještě jsme se nedohodli, Hudební divadlo, Slepé střevo/Rytmus 84, Rytmická mládež, Radegast, Masomlejn, Minimální orchestr, Velký plytkoš, Mňága a žďorp,… computer art, scénická hudba …
V současnosti na platformě Sboru hudby vytváříme křižovatky hudebně-vizuálních technologií a hudebně spřízněných duší.
Koneckonců, všichni jsme sbor hudby.
Sboru hudby vytvářejí:
Petr Karkul Randula: koncepce, klávesy, zpěv, animace
Mikoláš Chadima: saxofon, flétna, zpěv
Josef Ostřanský: kytary, sound, zpěv
Václav Košťál: housle, zpěv
Ivo Chmelař: kytary, klarinet, zpěv
Studiové nahrávání: Luboš Malinovský. Hostující: Josef Klíč, Petr „Fili“ Fiala, Lukáš Hejný, Milan „Muli“ Vašíček. Vizuální design: Michal „Rafo“ Rafaj. Výtvarné akce: Laco Garaj. Básníci: Jirka Mašek, Tomáš Svatopluk Přidal, Luboš Sojka. Režiséři dokumentů a klipů: Vítek Kopřiva, Kamil Polách, Petr Kalčák, Olda Fogl. Umělecký přednes: Hynek Chmelař, Programátor animací: Petr Maar. Webmaster: Michal Dvořák. Skupina fanoušků Miloš Čuřík, Malý Bobeš, Jarda „Lipo“ Vévoda, Honza Kříž, Láďa „Karel“ Římánek, Jura Fabík, Standa Filip, Radek „Bidlo“ Odstrčil, Zdenek Plachý … Zuzka kritik-podporovatel.
Aktuální koncerty Sboru hudby CD Sboru hudby Fotogalerie Sboru hudby
Pár momentek z dění Sboru hudby
Jak nás vidí AI
Znáš kapelu Sbor hudby?
Ahoj! Ano, znám kapelu Sbor hudby. Jedná se o zajímavé hudební seskupení z Valašského Meziříčí, které má za sebou dlouhou historii sahající až do roku 1983.
Co o nich vím:
- Stylová různorodost: Jejich tvorba není striktně zařaditelná do jednoho žánru. Čerpají inspiraci z alternativní a undergroundové scény, ale také z vážné hudby.
- Vlastní tvorba: Sbor hudby se zaměřuje především na vlastní skladby, které se vyznačují experimentálním a originálním přístupem.
- Dlouhá historie: Kapela prošla různými hudebními fázemi a stále se vyvíjí.
- Koncerty a vystoupení: Pravidelně vystupují na různých akcích a festivalech.
Co by tě mohlo zajímat:
- Diskografie: Pokud bys chtěl poslechnout jejich hudbu, můžeš si najít jejich alba na různých hudebních platformách nebo na jejich bandzone profilu.
- Koncerty: Zjisti si, zda mají naplánované nějaké koncerty v tvém okolí.
- Historie kapely: Pokud tě zajímá jejich vývoj, můžeš si přečíst více o jejich historii na jejich webových stránkách nebo na bandzone.