Menu

Valná hromada 2020 v Brně 25.1.2020 od 19 hodin

4.1.2020

Petr Werner Lenka Zogatová Ivo Bobr Horák Jirka Hrob Dvořák Připomenutí legendárních přehlídek kapel z 80. let, kdy se formovala brněnská alternativa. Koncert bude zároveň pocta in memoriam hlavnímu organizátorovi Valných hromad Petrovi Wernerovi. Samozřejmě rovněž Lence Zogatové, která převzala organizační štafetu v druhé polovině 80. let, a produkovala řadu akcí které popularizovaly brněnskou alternativu. Mezi muzikanty se bohužel taky množí odchody. Již dříve nás opustil náš kamarád a spoluhráč v Třírychlostním Pepíčku Jirka „Hrob“ Dvořák. Nedávno také odešla další z hudebních osobností Valných hromad, Ivo „Bobr“ Horák z Odvážných Bobříků.

Valné hromady objevily kapely: Ještě jsme se nedohodli, Odvážní Bobříci, Třírychlostní Pepíček, Pro pocit jistoty … a mnoho dalších. Co dělají dnes členové této široké skupiny hudebníků ? To bychom rádi postupně prezentovali, a pozvali i ty co navazují na hudební směry, které tehdy zaznívaly. Před tím vším byly Pražské jazzové dny, které ukázaly cestu jak z anonymity. Mikoláš Chadima jezdil do Brna hrát počátkem 80. let s Extempore a dalšími projekty. Prakticky se stal brněnským hudebníkem, takže MCH3 (trio) ukáže vývoj Mikolášových projektů. Klikva-klikva představuje setkání dvou generací v podobě Stanika a Martina. Stanik, klasik brněnské alternativy a Martin je mladá krev. Sbor hudby představuje vliv ze severu Moravy (ValMez a Havířov) na Brno (Třírychlostní Pepíček, Sbor hudby, Slepé střevo), a taky Vostřák a Venca jsou ze severu. Hrozně v roce 1982 hrávali v Horizontu na Lesné, kde tehdy fungovala Zogatka a nebojácně oživovala kulturní mozaiku Brna. Takže na úvod pár připomenutí.

Kdy: 25.1.2020 od 19 hodin

Kde: ArtBar Druhý Pád, Štefánikova 836/1, Brno

Valná hromada 2020 v Brně

Plakát na akci Valná hromada 2020 v tiskové kvalitě (PDF soubor). Můžete nám pomoci v propagaci tím, že jej dáte do vaší oblíbené hospůdky nebo klubu, anebo si jej třeba natisknete na tričko apod. Plakát Valná hromada 2020 v PDF (41,2 MB)

Podrobné informace o kapelách které vystoupí:

Klikva – klikva

Skupina Klikva – klikva vznikla v roce 2006, tvoří ji dva hráči: Martin Růžička – violoncello, zpěv, foukací harmonika, Stanislav Filip – elektrická kytara + podklady z přehrávače MP3

Původně chtěli hrát eklektickou barokní hudbu s přesahy do blues a jazzu, ale tento záměr (díky své nedůslednosti) pozměnili a vznikla z toho obyčejná alternativa. Také chtěli hrát elektroswing (přičemž by se obratně vyhnuli bluegrasu, dechovce a synthpopu), avšak jejich muzikantské pokusy nikdy dostatečně „neswingovaly“, takže opět sklouzli do alternativy. Pokusy utvořit doprovodný band elektropopové divy s fialovými síťovanými punčochami také (prozatím) končíval nezdarem, neboť nenašli odvahu příslušné divy oslovit. Ačkoliv skupina „Klikva – klikva“ hraje podle not, v jedné z posledních skladeb vzdává hold bezdomovcům: Martin se cítí být bezdomovcem, protože prodává jednu nemovitost a kupuje následující, Standa se cítí být bezdomovcem, protože jeho žena ( s níž bydlí v rodinném domku na Vysočině) mu nedovolí v domě zřídit alchymistickou laboratoř. Skladby skupiny „Klikva – klikva“ nejsou ve své podstatě ani dostatečně alternativní, takže se stávají jakousi alternativou ke střednímu (byť širokému) proudu vlastní alternativy.

Martin Růžička působil ve skupině „Květy“, také hravá v „Ťovajz a spol.“ Stanislav Filip hrává s „Ještě jsme se nedohodli“, také působil ve společných projektech s Marianem Pallou, hrál také ve skupinách „Pomalé prostředky“, „Pomalý posun“

Video záznam z vystoupení v Kafara Brno 27.10.2018

Sbor hudby

Sbor hudby vznikl v roce 1983, hrál necelý rok, v roce 2015 obnovila existenci a nyní hraje ve složení: Petr „Karkul“ Randula – koncepce, klávesy, zpěv, animace Václav „Váša“ Košťál – housle, zpěv Jiří „Bobeš" Prokš – baskytara, kytary, zpěv, zvuk

Existence skupiny je spojena s hudebním kvasem nezávislých kapel na ose ValMez-Havířov-Brno. Sbor hudby vznikl v roce 1983, kapela měla vlastní repertoár v duchu under-new wave. Vystupovala na Valných hromadách (koncerty brněnského alternativního hnutí) v Brně a Praze a soukromých „utajených“ akcích ve Val Mezu a Havířově … Existovala necelý rok. V roce 2015 dva původní členové Karkula a Váša obnovili činnost. S ohledem na složení začala vznikat hudba mimo „trend“ styly, vlastní skladby pro radost a potěchu. Následovalo několik koncertů v Novém Jičíně, Val Mezu, Brně, Olomouci a Praze. V létě 2016 jsme se vrátili k tradici letních under festiválků ve Val Mezu z 80. let, akcí Zahradní slavnosti se Sborem hudby. Nyní prezentujeme pořad Na stolku v herně a Očistec. Nové skladby jsou od under (Příběh Sboru hudby) po moderní vážnou hudbu (Myšlení stroje, Fanfáry proti strachu). Společným jmenovatelem skladeb je aplikování minimal postupů a zvuková barevnost. V roce 2019 se Sbor hudby rozšířil o basovou kytaru Bobše, tak jsme zařadili skladby Červený stan a Lepší ruka zdravá v novém aranžmá, které nerozlučně patří k Valným hromadám v roce 1983.

Petr Randula působil v seskupeních z oblasti alternativní hudby: Třírychlostní Pepíček, Ještě jsme se nedohodli, Rytmická mládež, Rytmus85/Slepé střevo, Sbor hudby. Vytvářel v 80.letech směr computer art (computer music – vytváření software na generování hudby, práce v oblasti computer graphics + animation), čestný host festivalu Ars Electronica v Linzi v roce 1989, tehdy hlavního festivalu computer art na světě. Uváděl vlastní skladby (hudba a animace) na festivalech elektro-akustické hudby, i na konferencích o umělé inteligenci doma i v zahraničí. V roce 1990 přešel na stranu softwarových aktivit, k hudbě se vrátil v roce 2015. Václav Košťál působil v seskupeních z oblasti alternativních a under kapel: Sbor hudby, Minimální orchestr, Betula Pendula, Kofi Onan. Jiří Prokš působil v kapelách Třírychlostní Pepíček, Radegast, Rytmická mládež, Masomlejn. Ke Sboru hudby se připojil v roce 2019. Vrátil se k aktivnímu hraní, a obnovil tak dřívější spolupráci s Petrem Randulou. Na Valné hromadě se rozrosteme o hosta Petra Fialu. Souputník z ValMezu v kapelách Slepé střevo/Rytmus85 a Rytmické mládeži. Dáme společně tři kousky v závěru vystoupení.

Video záznam z vystoupení na Skleněné louce v Brně 20.05.2017

MCH3 (trio)

V Poslední době se sestava ustálila na kvartet a “trio” hraje ve složení: Mikoláš Chadima – saxofony, kytara, zpěv Jan Jirucha – trombon Jiří Janďourek – klávesy, zpěv Jan Chaluš – bicí, elektronika, smyčky, zpěv

MCH Trio je Chadimův “ekonomický“ projekt původně sestavený z různých variací hráčů MCH Bandu, starých páskových i nových elektronických smyček a obrazové projekce. Představuje další tvář Chadimovy tvorby, která je ještě temnější, syrovější, údernější, než u něj bývá zvykem. Verše Ivana Wernische zhudebněné typicky neurotickým rukopisem, tentokrát obohaceným o postupy artificiální hudby. V roce 2012 kapela vydala vynikající CD »100 minimalistických básní« u vydavatelství Guerilla Records .

MCH3 trioMCH3 trioMCH3 trio palác Akropolis

Hrozně

Hrozně založilo v září 1982 trio Martin Kozlovský, Pavel Straka a Jaromír Řehoř, a v této původní sestavě, doplňované dalšími hudebníky, existuje s několika pauzami dodnes. Vznikla jako folkové trio, aby se ve druhé polovině osmdesátých let transformovala v experimentální rockovou kapelu syntetizující ve své hudbě prvky rocku s folkem, minimalismem, vlivy lidové hudby a mnohými jinými. V osmdesátých letech patřila k tzv. „brněnské alternativní scéně“, v současnosti je většinou řazena mezi rockovou alternativu nebo underground, jemuž se ale hudebně značně vymyká. Typické je pro ni pro rock nestandardní nástrojové obsazení – metalofon střídaný s kalimbou, originálně pojatý akordeon a nápadně melodická bezpražcová baskytara. Od roku 1990 hraje převážně s bicími, v současné době s Pavlem Magnuskem.

Složení: Martin Kozlovský – metalofon, kalimba, zpěv, Pavel Straka – akordeon, vokály, Jaromír Řehoř – baskytara, zpěv, Pavel Magnusek – bicí.

Hrozně tehdya Hrozně nyníNová deska Ticho

Více o Hrozně na Bandzone.cz